Štát prispeje podnikateľom na nájomné
#Blog #Covid19

Štát prispeje podnikateľom na nájomné

Publikovane:14/03/2022

Z dôvodu legislatívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu boli mnohé prevádzky a kancelárie niekoľko týždňov zatvorené, podnikatelia však museli naďalej platiť nájom priestorov, aj keď ich nevyužívali.

Pár týždňov je už v platnosti novela zákona, ktorá poskytuje ochranu nájomcom nehnuteľností, avšak problém sa tým preniesol na prenajímateľov.

Aktuálne platné opatrenie umožňuje nájomcom odložiť platby nájomného splatné v období od 01.04.2020 do 30.06.2020, pričom musia preukázať, že dôvodom je situácia v súvislosti so šírením koronavírusu. Zároveň platí, že prenajímateľ nemôže do konca roka jednostranne ukončiť nájom z dôvodu omeškania platieb, pokiaľ ide o platby za uvedené obdobie a dôvod omeškania v súvislosti s koronavírusom.

Toto opatrenie však skomplikovalo situáciu prenajímateľom, ktorí nedostali žiadnu kompenzáciu dočasnej straty príjmu z prenájmu.

Vláda sa v uplynulých dňoch dohodla na finančnej pomoci pre podnikateľov formou štátneho príspevku na nájom.

„Základnou myšlienkou pomoci je, že o koľko zľaví z nájmu prenajímateľ, toľko prispeje štát a zvyšok sa rozráta na nájomcu na nasledujúcich 48 mesiacov. Počas tohto obdobia pritom prenajímateľ nebude môcť nájomcovi zdvihnúť nájom, ani s ním ukončiť nájomnú zmluvu,“ upresnil Richard Sulík.

Teda ak prenajímateľ odpustí 50 % z nájmu, príspevok štátu bude tiež 50 % a v tom prípade nájomca neplatí nič.

Ak prenajímateľ poskytne nájomcovi napríklad 30 % zľavu, 30 % prispeje štát a zvyšných 40 % uhradí nájomca, ktorý si túto sumu môže rozrátať do splátok na obdobie štyroch rokov.

V prípade, že prenajímateľ neposkytne žiadnu zľavu, nedostane od štátu žiadny príspevok. Nájomca musí uhradiť plnú sumu nájomného, avšak môže si ho rozrátať do 48 splátok.

Pokiaľ prenajímateľ poskytne zľavu nižšiu ako 50 % nemôže v nasledujúcom období 48 mesiacov zvýšiť nájom ani vypovedať nájomnú zmluvu.

Ak nájomcovia medzičasom uhradili nájomné, benefit si môžu uplatniť na presne také obdobie, ako zaplatili nájom, hneď ako začne platiť predmetná legislatíva.

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska sa v rozhovore pre TA3 vyjadril, že návrh vníma pozitívne.

„Uvidíme samozrejme, ako bude vyzerať ten samotný legislatívny návrh a aké bude to schválenie ako legislatívneho návrhu s tými všetkými detailami, ale tak, ako to bolo komentované v médiách, ako to spomínal pán minister hospodárstva, prípadne pán premiér, vnímam tak, že nikto nebude úplne skrátka, čiže nikto nebude maximálne znevýhodnený oproti ostatným stranám.”

Podľa slov Palenčára je dobré v tejto situácii, aby sa každý nejakým spôsobom zúčastnil na tých problémoch, ktoré nám koronakríza priniesla, tak na strane prenajímateľov, ako na strane nájomcov, a rovnako aj štátu, a bolo by vhodné, aby prenajímatelia naozaj pristúpili k určitým zľavám pre nájomcov.

Tento systém je nastavený aj v iných krajinách a je založený primárne na tom, že sa prenajímateľ a nájomca dohodnú. Vláda vyzvala prenajímateľov, aby mali pochopenie pre svojich nájomcov, ktorí počas uzatvorenia prevádzok nemohli vykonávať svoju činnosť.

Parlament by mal o návrhu rokovať v júni, platný bude až po zverejnení v Zbierke zákonov. Od toho dňa bude možné podávať žiadosti na Ministerstvo hospodárstva SR.

Zdroje:
Ministerstvo hospodárstva SR
TA3 - Ekonomika - 20.5.2020
Národná asociácia realitných kacelárií Slovenska

Nájdete nás Kováčska 17, 040 01 Košice

Hľadáte kvalitnú realitnú kanceláriu v Košiciach?
Chcete predať, alebo kúpiť nehnuteľnosť?

Napíšte nám

Súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je monar.sk. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v sekcii "GDPR - Spracovanie osobných údajov".

kód
Obnoviť
Správu sa nepodarilo odoslať
Správa úspešne odoslaná