Dobrá správa pre dlžníkov – odklad splátok
#Blog #Banky

Dobrá správa pre dlžníkov – odklad splátok

Publikovane:14/03/2022

Pozitívne správy z rokovania.

V období mimoriadnej situácie a prísnych opatrení, kedy je zatvorená väčšina prevádzok, mnohí ľudia riešia nečakaný výpadok alebo pokles príjmu, ktorým si zrazu nevedia vykryť všetky pravidelné výdavky, splátky hypoték či spotrebiteľských úverov.

Všetkých dlžníkov určite poteší, že vláda sa s bankami dohodla o odklade splátok.

Dobrú správu zverejnil hneď po rokovaní vo štvrtok 31.marca 2020 predseda parlamentu Boris Kollár, následne sa k tejto téme bližšie vyjadrovali guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír v relácii TV Markíza a viceguvernér NBS Ľudovít Ódor v rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou. Nakoľko rokovania o finálnej podobe ešte prebiehajú, zatiaľ vám priblížime čo by malo byť obsiahnuté v návrhu zákona o odklade splátok a ako by tento proces mohol fungovať.

  1. Zásadnou informáciou, ktorá bola komunikovaná na medzinárodnej úrovni s Európskou centrálnou bankou je, že odklad splátok nebude mať v budúcnosti negatívny dopad na rating klienta ako to bolo doposiaľ.
    Aj v aktuálne platnom systéme je totiž možné jednotlivé banky požiadať o odklad splátok na obdobie 6 mesiacov, avšak táto zmena sa zapisuje do úverového registra, ktorý uchováva informácie po dobu 5 rokov. Bežne sa teda stávalo, že tí, ktorí si doteraz požiadali o odklad splátok, mali v nasledujúcom období problém získať nejaký ďalší úver, pretože pri hodnotení ich bonity banky videli v úverom registri negatívny záznam o neplatení. Takáto situácia by na základe nových pravidiel nastať nemala.

  2. O odklad treba požiadať - odklad nebude platiť automaticky plošne pre všetkých, o odklad bude potrebné požiadať. Banky budú mať pravdepodobne na žiadosť o odklad jednotné jednoduché tlačivo, ktoré bude zverejnené a klienti ho nájdu aj v internetbankingu. Žiadosť bude možné odovzdať cez internetbanking, mobilnú aplikáciu, e-mailom alebo osobne na pobočke banky. Banka má 30 dní na zareagovanie, resp. zaregistrovanie žiadosti a ďalších 30 dní na vyjadrenie. Dôležité však je, že pre odklad splátok bude podstatné podanie žiadosti zo strany klienta a nie termín kedy sa banka vyjadrí.

  3. Odklad splátok pre ľudí postihnutých dôsledkami aktuálnej situácie – Odklad splátok bude určený najmä pre ľudí, ktorý majú znížený príjem v dôsledku aktuálnych opatrení kvôli koronavírusu. Nie je ešte určené ako budú jednotlivé banky posudzovať žiadateľov o odklad – či bude potrebné dokladovať zníženie príjmu, bude sa to riešiť formou čestného prehlásenia alebo sa príjem klientov nebude preverovať vôbec.

  4. NIE pre neplatičov – Dlžníci, ktorí sa pravidelne dostávajú do omeškania, neplatia splátky, príp. majú exekúcie nebudú mať nárok na odklad splátok. O odklad môžu požiadať klienti, ktorí doteraz načas splácali všetky svoje zväzky.

  5. Odklad možný až o 9 mesiacov – Odklad splátok by mal byť možný až o 9 mesiacov v prípade hypotekárnych úverov, o 6 mesiacov v prípade spotrebiteľských úverov a v prípade leasingov odklad o 3 mesiace a následne možný odklad o ďalšie 3 mesiace. Ako to bude v prípade kreditných kariet a kontokorentných úverov je stále predmetom rokovania. Odklad pravdepodobne nebude nastavený na fixný počet mesiacov, klient v žiadosti uvedie o akú dobu odkladu má záujem. Klienti navyše budú mať na výber či si splatnosť úveru posunú o celú dobu odkladu alebo potom budú chcieť splatiť dlh čo najskôr (Príklad: ak má klient splatnosť hypotéky 20 rokov, bude sa môcť rozhodnúť, či si túto splatnosť predĺži na 20 rokov a 9 mesiacov alebo splatí hypotéku pri pôvodnej splatnosti, ale s vyššími splátkami).

  6. Odklad celej splátky (istina aj úrok) – Počas doby odkladu splátok nebudú klienti platiť ani istinu dlhu ani úroky. Úroky síce počas odkladu platiť nebudú, ale za toto obdobie sa úroky rátajú a klienti ich nakoniec budú musieť zaplatiť, na úrokoch teda zaplatia viac ako pri pôvodnej splatnosti úveru bez odkladu.

Toto sú naozaj len predbežné informácie, jednotlivé body sú ešte v štádiu rokovaní a legislatívnych úprav. Návrh zákona o odklade splátok musí najprv schváliť vláda a potom Národná rada SR. Po schválení Národnou radou SR bude posunutý na podpis prezidentke SR. Zákon bude platný odo dňa zverejnenia v Zbierke zákonov a účinnosť nadobudne dňom uvedeným v zákone.

Vláda zatiaľ o odklade splátok nerokovala, minister financií Eduard Heger verí, že by vláda mohla o návrhu zákona rozhodnúť v pondelok. Aj keď parlament bude rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní, pravdepodobne si na platnosť nového zákona ešte pár dní počkáme.

Preto ak je to z vašej strany ešte finančne únosné, s odkladom splátok počkajte kým nebudú stanovené presné postupy na základe nových opatrení.

Autor:
Ing . Daniela Oravcová

Nájdete nás Kováčska 17, 040 01 Košice

Hľadáte kvalitnú realitnú kanceláriu v Košiciach?
Chcete predať, alebo kúpiť nehnuteľnosť?

Napíšte nám

Súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je monar.sk. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v sekcii "GDPR - Spracovanie osobných údajov".

kód
Obnoviť
Správu sa nepodarilo odoslať
Správa úspešne odoslaná