Obhliadka ako dôležitá súčasť kúpno-predajného procesu
#Blog #Nehnutelnosti

Obhliadka ako dôležitá súčasť kúpno-predajného procesu

Publikovane:14/03/2022

Obhliadka ako dôležitá súčasť procesu.

V praxi sa veľmi často stáva, že potenciálni kupujúci si dohodnú obhliadku nehnuteľnosti len preto, aby si porovnali skutočnosť so zverejnenými fotografiami v inzeráte. Samozrejme, aj na tento účel slúži obhliadka, fotografie a videá môžu predsa len poskytovať trochu skreslený pohľad na danú nehnuteľnosť. A povedzme si úprimne, asi nikto by sa nerozhodol pre kúpu nového bytu len na základe prečítania inzerátu. Ak sa však rozhodnete pre osobnú obhliadku nehnuteľnosti či už s realitným maklérom alebo v prípade súkromného inzerenta priamo s predávajúcim, vopred sa na toto stretnutie pripravte.

Ak idete do bytu či domu, ktorý bol obývaný, berte na vedomie, že posledný majiteľ si ho zariadil podľa svojho vkusu. Nie je nutné vyjadrovať sa k podlahám, tapetám, farbe stien a typu nábytku, keďže si to všetko môžete upraviť podľa svojich predstáv.

Zamerať by ste sa mali hlavne na doplňujúce informácie o nehnuteľnosti, ktoré neovplyvníte a môžu zohrávať dôležitú úlohu pri vašom rozhodovaní.


Napríklad:

- Aká je výmera bytu, prislúcha k nemu aj pivnica ?
- Ako je byt orientovaný, z ktorej strany dopadá svetlo do jednotlivých miestností?
- Ako je riešené vykurovanie?
- Zateplenie – je alebo sa plánuje?
- Telefónna prípojka, pripojenie na internet – cez akých operátorov?
- Aké sú náklady na údržbu – čo je v tom zahrnuté?
-Lokalita, občianska vybavenosť – čo sa nachádza v okolí – obchody, školy, detské ihriská, ...?
- Doprava – vzdialenosť a dostupnosť do mesta autom alebo MHD, dopravné zápchy?


Pre každého, kto niečo prezentuje potenciálnym záujemcom, či už ide o nehnuteľnosť alebo akýkoľvek iný produkt, je určite nočnou morou viesť hodinový monológ sám so sebou. Preto sa nebojte klásť otázky, aj keď sú neštandardné a možno na ne hneď nedostanete odpoveď. Za pýtanie sa predsa neplatí.

Váš záujem určite ocenia aj realitní makléri aj predávajúci. Ak máte špeciálne požiadavky či už ohľadom prestavby, inštalácie nových zariadení alebo iných budúcich plánov s nehnuteľnosťou, pýtajte sa aké sú možnosti v týchto oblastiach. Využite túto príležitosť na získanie čo najväčšieho množstva informácií.

Počas obhliadky si pokojne robte poznámky do mobilu, či na papier. Ak sa budete rozhodovať medzi viacerými nehnuteľnosťami budete si môcť porovnať body, ktoré sú pre vás najpodstatnejšie. V prípade potreby si obhliadku zopakujte.

Prvý dojem síce robí veľa, ale čím viac informácií získate, tým komplexnejší pohľad na danú nehnuteľnosť si utvoríte a zváženie všetkých dostupných informácií vám potom uľahčí rozhodovanie o kúpe.

Autor:
Ing . Daniela Oravcová

Nájdete nás Kováčska 17, 040 01 Košice

Hľadáte kvalitnú realitnú kanceláriu v Košiciach?
Chcete predať, alebo kúpiť nehnuteľnosť?

Napíšte nám

Súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je monar.sk. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v sekcii "GDPR - Spracovanie osobných údajov".

kód
Obnoviť
Správu sa nepodarilo odoslať
Správa úspešne odoslaná